У вівторок, 15 травня, співробітники Служби безпеки України (СБУ) провели обшуки в редакціях агентства «РИА Новости Украина» і київського офісу телеканалу Russia Today. За їх результатами було затримано керівника «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, йому оголошено підозру за статтею «державна зрада». Інтернет-видання UA.News звернулося до експертів з проханням пояснити причини і можливі наслідки цієї події. Думки фахівців розбіглися.

Політолог, керівник аналітичного Центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов скептично ставиться до обшуків і порушення справи про державну зраду. За словами експерта, у редакції «РИА Новости Украина» протягом останніх років відкрито можна було говорити про те, що Росія незаконно анексувала Крим, відносини між країнами зіпсовані на десятиліття вперед і жодна нормалізація російсько-українських відносин, як про це часто говорять у Москві, неможлива.

Водночас обшуки, що відбулися, політолог вважає «постановочними сюжетами».

«Факт наявності у Кирила Вишинського медалі за Крим загальновідомий. Питання в іншому. Ситуація буде такою ж, як з кримським судном «Норд», яке затримали в Азовському морі і створили українському судноплавству безліч проблем. Такі дії мені більше нагадують перформенси російського художника Петра Павленського, який прибив цвяхами свої геніталії на Красній площі»

Ще однією причиною обшуків і призупинення роботи проросійських видань, Андрій Золотарьов вбачає у спробі влади усунути медійний майданчик опозиційних політичних сил напередодні президентських і парламентських виборів 2019 року.

«Влада намагається «зачистити» й відформатувати інформаційне поле. Вона хоче максимально звузити можливості появи критичних оцінок і майданчиків, які пускають до себе опозицію. Той факт, що агентство «РИА Новости Украина» фінансувалося з Росії – це «секрет полішинеля». Інше питання, чому чотири роки воно спокійно працювало без реєстрації і це нікого не хвилювало? Крім того, порушення порядку оформлення зазвичай вирішуються у суді, а не силовим шляхом. Однак комусь потрібне ось таке постановочне шоу в жанрі індійського кіно»

Політолог також не виключив, що Кирила Вишинського згодом можуть обміняти на когось з ув’язнених у Росії українців. Водночас аналітик прогнозує, що після Чемпіонату світу з футболу-2018, «багатьом українцям на власній шкурі доведеться відчути реакцію».

Справу проти агентства «РИА Новости Украина» і київського офісу Russia Today тримали про запас на випадок певної необхідності, яку важко визначити, переконаний політолог і блогер Петро Олещук. Аналітик здивований, що діяльність настільки проросійських інформаційних видань протягом чотирьох років не привертала уваги силовиків, а обшуки і порушення справи відбулися лише зараз.

На думку політолога, сьогодні питання стоїть про те, що саме будуть інкримінувати власникам проросійських видань.

«В якості доказу СБУ надала документи про нагородження Кирила Вишинського російською медаллю за анексію Криму, а також фінансування видань Росією, про що і так було відомо. Однак виникають питання щодо складу злочину, оскільки нагорода за законодавством не вважається злочином, а факти фінансування вимагають більш детального розслідування схем походження і руху коштів»

Петро Олещук також не виключив, що справа «РИА Новости Украина» може з часом затихнути, оскільки в Україні склалася традиція, коли безліч резонансних справ дуже голосно порушують, однак пізніше увага до них зникає.

«Згадаймо, наприклад, спробу держперевороту Міхеїла Саакашвілі. Це була дуже гучна справа, однак пізніше вона була нівельована депортацією політика. Або, наприклад, минулорічна справа про держзраду Віктора Януковича. Під неї тоді спеціально змінили законодавство, зробивши можливим заочне засудження, Юрій Луценко обіцяв вирок до Дня Незалежності, було оголошено про наявність усіх доказів. Однак досі в суді нічого не доведено, існує безліч нюансів, пов’язаних з тиском на суд і можливістю оскарження справи у Європейському суді з прав людини. Тому мені цікаво подивитися, як надалі буде розгортатися справа «РИА Новости Украина», що конкретно буде інкримінувати слідство і якими будуть докази»

Крім того, політолог вважає обшуки спробою перекрити інформаційний «шум», пов’язаний з введенням в експлуатацію Росією Кримського моста.

«Фактор наближення виборів малоймовірний – до виборів ще досить далеко, до того моменту цей інформаційний привід забудеться. Те, що відбулося, схоже швидше на спробу перекрити інформаційну тему відкриття Росією Кримського моста. Для української влади вона є дуже болючою, адже Київ так і не зміг зупинити будівництво, яке фактично заблокувало українське судноплавство в Азовському морі»

Нагадаємо, 15 травня співробітники СБУ провели обшуки в редакціях агентства «РИА Новости Украина» та київського офісу телеканалу Russia Today.

За їх результатами було затримано керівника «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського. У нього було знайдено російський паспорт, журналісту оголошено про підозру за статтею 111 Кримінального кодексу України («державна зрада»).

Валерій Савицький

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *