Останні кілька років Міністерство юстиції України активно запроваджує багато різноманітних реформ. Деякі з них є корисними (так, наприклад, можна казати про реформування системи торгів арештованим майном та запровадження СЕТАМ), інші, навпаки, – шкідливими (якщо згадати хвилю рейдерських атак після реформи «спрощення ведення бізнесу»). Суспільна користь від решти є сумнівною (досить згадати хоча б про таку реформу як «шлюб за добу»).

Разом з тим, залишається нереформованою сфера контролю Мін’юсту за створенням і діяльністю політичних партій в Україні. Поширеною є практика створення сумнівних, з ознаками фіктивності, політичних партій, які не мають на меті реальну участь у політичному житті України. Наслідком відсутності належного контролю є зареєстровані в Україні 353 політичні партії, велика кількість з яких не бере участі у виборчих перегонах. Що має роботи Мін’юст? Має дбати про «очищення» партійної системи України.

Так, відповідно до статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерство юстиції України має звертатися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва тих політичних партій, які протягом 10 років не висували своїх кандидатів на виборах Президента України та виборах народних депутатів України.

Як не дивно, Міністерство юстиції не здійснює зазначене повноваження, метою якого є очищення партійної системи України від баласту тих політичних партій, що існують лише на папері й зайвий раз сприяють недобросовісним учасникам виборчого процесу вводити виборців в оману, належним чином.

Не секрет, що політичні партії вже давно перетворилися на об’єкти ринкових відносин: практику «купівлі-продажу» політичних партій сьогодні ніхто не приховує. В мережі Інтернет численні фірми пропонують «партію під ключ» на будь-який смак.

Такий стан справ зайвий раз свідчить про те, що нечисленні законодавчі механізми відповідальності політичних партій, не є дієвими. Причинами цього є як безвідповідальність засновників політичних партій, так і неналежне виконання державними органами повноважень, наданих їм законом.

Громадська організація «ЕкспертиЗА Реформ» започатковує проект, спрямований на «оздоровлення» партійної системи України.

В рамках одного з напрямків проекту ми плануємо здійснювати громадський контроль за виконанням Міністерством юстиції функцій із «очищення» Реєстру політичних партій від тих партій, які не беруть участь у політичному житті країни.

Також маємо на меті ініціювати перед народними депутатами України запровадження кримінальної відповідальності за утворення фіктивної партії.

За допомогою запиту на інформацію на сьогодні ми вже отримали від Центральної виборчої комісії перелік політичних партій, які протягом останніх 10 років висували своїх кандидатів для участі у виборах Президента України та народних депутатів України.

Усього таких політичних партій виявилося близько 140. Така інформація, серед іншого, підтверджується й відомостями, розміщеними у відкритому доступі на офіційному сайті ЦВК http://www.cvk.gov.ua/.

Для більш повного розуміння масштабів політичних маніпуляцій слід зазначити, що станом на 01 січня 2018 року Міністерством юстиції України було зареєстровано 353 політичні партії (https://minjust.gov.ua/m/4561).

З урахуванням вимог законодавства та офіційних відомостей про дати заснування політичних партій та про їх участь у виборчих процесах, можемо впевнено стверджувати, що вже цього року Мін’юст має звернутися до суду із позовами про анулювання реєстраційних свідоцтв щонайменш 50 політичних партій.

У разі, якщо цього не відбудеться, ми оскаржимо бездіяльність Міністерства юстиції України до суду.

Ми переконані, що партійну систему України має бути очищено  від баласту технічних проектів, які дезорієнтують виборців.

Завдяки цьому громадянам України буде значно легше розібратися з питанням, кому ж надати довіру під час виборів 2019 року.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.