Підписанти цієї заяви висловлюють своє занепокоєння щодо встановленої законодавством відстрочки обов’язку політичних партій подавати щоквартальні звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру.

2 квітня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким було відстрочено обов’язок політичних партій подавати щоквартальні звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру. Зокрема, Розділ VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» було доповнено пунктом 5, який встановив, що «звіт про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичних партій, передбачений статтею 17 цього Закону, подається не пізніше ніж на сороковий день після закінчення здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України».

У зв’язку з цим багато політичних партій скористалися «нововведенням» у Законі України «Про політичні партії в Україні» та не подали фінансових звітів за перші три квартали 2020 року. Станом на кінець листопада за перший квартал 2020 року свої звіти подали 243 партій, тоді як за другий квартал – 187 партій, а за третій – усього 82. При цьому серед парламентських партій тільки одна подала звіт за другий квартал цього року й жодна – за третій квартал. Останній факт є особливо тривожним, адже парламентські партії отримують кошти з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, однак можуть не звітувати про їх використання, посилаючись на вищезгадану норму.

Крім того, неподання квартальних фінансових звітів політичними партіями, зокрема тими, місцеві організації яких брали участь у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, негативно впливає й на прозорість фінансування виборчих кампаній. Багато місцевих організацій політичних партій для фінансування своїх витрат на передвиборну агітацію на місцевих виборах використовували власні кошти, а джерело походження цих коштів лишається невідомим, поки відповідні політичні партії не подадуть щоквартальні звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Найяскравішим прикладом є виборча кампанія в Києві: до виборчих фондів кандидатів і організацій партій із поточних партійних рахунків надійшло 288 мільйонів гривень або 90% від усіх надходжень до виборчих фондів. Однак походження цих коштів буде розкрито тільки після оприлюднення квартальних фінансових звітів політичних партій.

За таких умов як контролюючі органи, так і громадянське суспільство здебільшого позбавлені можливості дослідити, хто фінансував виборчу кампанію місцевих організацій політичних партій. Це значно знижує рівень прозорості політичного фінансування та підзвітності політичних партій перед суспільством і державою. Крім того, можливість партій не звітувати суперечить суспільному інтересу щодо доступу до правдивої інформації про джерела фінансування й витрати партій, який не можна ігнорувати навіть в умовах затяжних карантинних обмежень.

Оскільки дія карантину продовжується на невизначений час, кількість неподаних квартальних фінансових звітів буде зростати. Подання політичними партіями до НАЗК великої кількості таких звітів після завершення карантину призведе до надмірного навантаження на Агентство, внаслідок чого його робота в цій сфері може стати менш ефективною.

Важливо, що чинне законодавство дозволяє політичним партіям подавати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру з використанням послуг поштового зв’язку, і цей спосіб нівелюватиме ризики, пов’язані з протиепідемічними обмеженнями.

З огляду на вищевикладене, ми закликаємо:

  • Верховну Раду України – повернути попередню версію Розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні», тим самим відновивши обов’язок подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру щоквартально.
  • Політичні партії – дотримуватися принципів прозорості, доброчесності й підзвітності у своїй діяльності й подавати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру до НАЗК у строки, передбачені частиною дев’ятою статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», тобто щокварталу.

Підписанти:

  1. Міжнародна фундація виборчих систем.
  2. Громадський рух «ЧЕСНО».
  3. Громадянська мережа «ОПОРА».
  4. Громадська організація «Центр політико-правових реформ».
  5. ВГО «Комітет виборців України».
  6. Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України».
  7. ГО Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
  8. Bihus.Info.
  9. ГО «Інтегріті ЮА».

chesno.org

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *