Схвалення Верховною Радою звернення до РНБО про введення санкцій щодо власників телеканалів 112 Україна і Newsone, є наступом на свободу слова і може створити негативний імідж України серед її західних партнерів. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів політолог, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Експерт негативно ставиться до рішення парламенту про введення санкцій проти телеканалів і вважає його порушенням свободи слова, що негативно вплине на імідж держави і країни, і в першу чергу – на імідж чинної влади.

«Я не думаю, що президенту Порошенку вигідно сьогодні втратити підтримку наших західних міжнародних партнерів, якщо він дозволить утиски свободи слова. Якщо це станеться, про Україну почнуть казати: «Це ще одна авторитарна і корумпована держава у центральній та східній Європи, навіщо її підтримувати і надавати їй фінансову допомогу?». Тож я сподіваюся, що раціональність, розум і мудрість у цій ситуації візьмуть гору і діяльність цих телеканалів не буде заборонена. Тим більше, що я не чув у їхньому ефірі закликів до тероризму і до насильницької боротьби. Навіть якщо хтось з гостей щось подібне і казав, то слід порушувати кримінальні провадження особисто щодо них, проводити розслідування і доводити до відповідних рішень суду. Ось тоді це буде правомірно. Крім того, якщо в когось є претензії щодо цих телеканалів, вони можуть звернутися до Нацради з питань телебачення і радіомовлення та правоохоронних органів. Однак це не юрисдикція Верховної Ради, яка лише ганьбить себе такими рішеннями»
Політолог також розкритикував інструмент петиції. На його думку, він дозволяє маніпулювати громадською думкою та штучно створювати і просувати подекуди неконструктивні й антисоціальні ідеї.
«Якщо зараз в інтернеті опублікувати петицію на підтримку 112 Україна і Newsone, то я більш ніж переконаний, що вона так само швидко збере необхідні 25 тисяч голосів. Будь-який інший телеканал так само може отримати як підтримку так і не підтримку в інтернеті. Люди багато чого можуть просити в петиціях, але Верховна Рада не зобов’язана так швидко реагувати на них. Та і не завжди взагалі слід позитивно реагувати, адже петиції можуть бути різними. Завтра, наприклад, може з’явитися петиція за легалізацію наркотиків чи ще за щось подібне, але ж ми розуміємо, що це нонсенс. Крім того, в окремих журналістів виникають сумніви з приводу петиції про закриття телеканалів, оскільки необхідні голоси були зібрані підозріло швидко. Ми пам’ятаємо скандал із завідувачем секретаріату Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони, яка повідомила, що їм надходять письмові листи, які написані під «копірку» з одними і тими ж самими вимогами, навіть з однаковими помилками» — Олександр Мусієнко, політолог
Крім того, Олександр Мусієнко переконаний, що історія із закриттям телеканалів пов’язана з наближенням в країні президентських та парламентських виборів. На думку експерта, влада намагається позбутися політично невигідних інформаційних ресурсів та відволікти увагу населення від гострих соціально-економічних проблем.

«Рейтинги окремих провладних політиків та політичних сил зовсім низькі, тому вони намагаються максимально зосередити у своїх руках інформаційний простір для просування виключно своєї позиції.  Вони хочуть перед виборами максимально представляти себе у позитивному іміджі для подальшого переобрання. Крім того, влада намагається відволікати увагу суспільства від підвищення комунальних тарифів, цін на бензин, на енергоносії, на проїзд у транспорті, і розповідати, що «от дивіться ми будемо боротися за це з антиукраїнською діяльністю», яка багато в чому є умовною» — Олександр Мусієнко, політолог

Загалом, на думку політолога, будь-яке рішення, що провокує утиски чи згортання свободи слова в Україні, ні до чого хорошого не призведе, і є шляхом до авторитаризму.

«Ми воюємо з Російською Федерацією, і воюємо не лише на полі бою, а і за світогляд. І тут ми чомусь робимо помилки, ідемо до згортання свободи слова, як це відбувається у тій же Росії. Це абсолютно неправильно. Боротися слід робити як у цивілізованій Європі – давати право говорити на будь-які теми і висловлювати свою позицію. Україна має бути насправді цивілізованою демократичною та європейською країною» — Олександр Мусієнко, політолог

Нагадаємо, 4 жовтня Верховна Рада підтримала звернення до Ради нацбезпеки і оборони України з пропозицією ввести персональні санкції проти власників телеканалів «112 Україна» і Newsone. У документі зазначається, що в їхній діяльності зафіксовано ознаки пропаганди і поширення ідеології тероризму. У зв’язку з цим пропонується заборонити їм ведення фінансової та господарської діяльності й анулювати ліцензії на мовлення.

Поширити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *