Харківські експерти позитивно оцінили спеціальну військову операцію ЗСУ з денацифікації та демілітаризації Курської області Росії. А доктор політичних наук Ігор Поліщук навіть висловив сміливу думку: події в Курській області потенційно можуть запустити процес розпаду РФ.
Цю тему харківські експерти обговорювали в Харківському пресклубі в ефірі авторської програми журналіста Олександра Швеця «Політична кав’ярня: російська агресія. Як вона змінює Україну та світ?».
А не почати процес автономізації на Курщині?
Доктор політичних наук Ігор Поліщук назвав спеціальну військову операцію ЗСУ в Курській області «блискучою».
– Задіяні наші найкращі сили і тому вона має такий супер результат, – зазначив він.
Експерт вважає, що ситуація на Курській і Бєлгородському напрямках буде розвиватися. Він підкреслив, що ця територія історично є Україною. А отже, з його точки зору, Україна могла б посилити політичну компоненту цієї операції.
Глава української держави Володимир Зеленський на нещодавній пресконференції пояснив, що Україна зацікавлена у створенні на території цих областей буферної зони, що дасть змогу уникнути постійних обстрілів Сумщини та Харківщини.
– Дотримуючись цієї логіки, ми слідуємо зразкам міжнародного права, – коментує Ігор Поліщук. – І наша мета – уникнути звинувачень в анексії чужих територій.
Водночас політолог нагадав, що кілька місяців тому Володимир Зеленський видав Указ про історичні етнічні землі України, окресливши географічний ландшафт, населений здебільшого українцями.
Експерт також процитував, що в неофіційному, а історичному тексті українського гімну є фраза про Україну від Сяну до Дону.
– І користуючись сьогоднішнім моментом, – продовжив Ігор Поліщук, – ми могли б застосувати формулу не окупації, а м’якої сили – допомоги цим територіям на шляху до самовизначення.
І тоді ми б запустили процес саморозпаду Росії.
Політолог запропонував українській стороні починати процес впровадження на цих «буферних» територіях елементів автономізації. Тим більше, що є пасіонарні російські громадяни, які воюють на боці ЗСУ – легіон «Свободная Россия» та інші формування.
– Це кадровий потенціал для того, щоб на цих територіях, контрольованих наразі ЗСУ, створювалися органи місцевого самоврядування.
Самоврядування доктор політичних наук назвав сучасним цивілізаційним трендом державного управління, на відміну від суперцентралізації, яка існує в РФ, де федеральний устрій «суто номінальний».
Доктор політичних наук вважає процес автономізації на прикордонних російських територіях вкрай необхідним Україні. Бо РФ концентрує свої «погані ресурси», а потім у неї «сверблять руки завдати якомога більше лиха своїм сусідам».
Ігор Поліщук нагадав, що, крім України, постраждали і Молдова, і Грузія, оскільки Путін використовує війну як єдине джерело своєї легітимації.
Росія – колос на глиняних ногах…
На жаль, дещо в тіні успіхів ЗСУ в Курській області залишається важка ситуація на Покровському напрямку. Водночас головнокомандувач Олександр Сирський доповів, що противник зняв 30 тисяч військовослужбовців із Запорізької ділянки фронту.
На думку політолога, кандидата історичних наук Євгена Ярошенка, у зв’язку з ослабленням російського угруповання на цьому напрямку, ЗСУ могли б відновити наступальні дії в Запорізькій і Херсонській областях.
Експерт не сумнівається, що керівництво ЗСУ має це на увазі.
Євген Ярошенко звернув увагу на появу в України нових видів далекобійної високоочної зброї – турбодрона «Паляниця» і балістичної ракети. Ще торік колишній генеральний директор КБ «Південне» та експрезидент України Леонід Кучма говорив, що у нас є все необхідне, щоб створити свою балістичну ракету.
Детально «Громада» нещодавно про це писала.
Щоправда, ми пам’ятаємо, що деякі військові коментатори у 2022 році відводили на це термін не менше восьми-десяти років. Якщо в умовах воєнного стану нам вдалося мобілізувати свої наукові та інженерно-конструкторські сили і домогтися результату раніше, то можна тільки їм аплодувати.
– Наш наступ у Курській області став позитивним сюрпризом для спостерігачів на Заході, – коментує політологиня Юлія Біденко. – Це стало несподіванкою для всього світу. Мене навіть запитували західні колеги: а що у вас відбувається…
Було помітно з реакції західних аналітиків, що вони відчувають приємний шок від того, що Україна проявила свою військово-політичну суб’єктність і здатна розбурхувати подібні операції на території агресора.
– І головне, ЗСУ показали, що Росія не є такою вже могутньою. На жаль, у Європі й особливо в Німеччині – десятки років побутувало стійке переконання в тому, що Росію неможливо перемогти,
– зазначила Юлія Біденко.
Мовляв, Росія настільки могутня держава, що Україна не вистоїть. Але ми мало того, що воюємо майже три роки, а й злегка похитнули і дипломатичну, і експертну сферу на Заході в переконанні, ніби Росія є всемогутньою.
– Росія – це такий колос на глиняних ногах, якого є сенс дотиснути, і ми бачимо, що жорсткої реакції на Курську операцію ЗСУ не було в жодній із демократичних країн, ні в Європі, ні в США.
Світ визнав легітимність реакції України на акти агресії Росії, підсумувала експертка.
А який задум українського військово-політичного керівництва?
Степан Гавриш, відомий політик, доктор юридичних наук, спробував застерегти колег від певних ілюзій та ейфорії щодо можливостей розвитку ситуції.
На думку доктора юридичних наук, Курська операція могла б бути ще ефективнішою, якби вона була включена в нашу контрнаступальну стратегію ще влітку 2023 року. Тоді ЗСУ зіткнулися не тільки з «лінією Суровікіна», а й із тактикою «вогневого валу» з боку противника, і, зазнавши втрат у західній бронетехніці, змушені були відступити.
– Курська наступальна операція влітку минулого року дозволила б тиснути на супротивника з різних боків,
– вважає Степан Гавриш.
Водночас юрист зауважив, що Київ навмисно демонстрував готовність до переговорів на Саміті миру і тим самим натякав на свою «слабкість». З’явилася маса перегорних груп, куди долучилися навіть глави деяких держав, які демонстрували Путіну готовність підтримати його ультимативні вимоги.
Сподівалися за рахунок частини території України домогтися сепаратного перемир’я на кшталт корейської 38-ї паралелі, коли сторони не капітулюють, не визнають закінчення війни, а перемир’я триває роками і навіть десятиліттями.
І ця удавана слабкість вплинула на Кремль. Зеленський і Сирський своїм вторгненням на Курщину досить сильно потрясли Путіна.
Однак соціологічні виміри в Росії показують, що наш удар по Курській області не справив досить сильного впливу на російське суспільство. Рейтинг довіри Путіну знизився, але все одно залишається на рівні 70%.
Просуватися ЗСУ далі, вглиб Росії, з точки зору Степана Гавриша, неможливо, оскільки логістика наших військ опиниться під ударом. Він також зауважив, що українські війська не будують фортифікацій на цих територіях. Ешелонована система оборони створюється якраз на території України.
І виникає питання: а який задум українського військово-політичного керівництва? Було б логічно, якби Курська операція була пов’язана з активізацією наших дій на східному фронті, де росіяни відчайдушно наступають.
Враховуючи захоплення противником ключових висот, втрату Покровська, як свого часу Бахмута, можна прорахувати досить точно.
Степан Гавриш також зауважив, що військова допомога Україні з боку США знову гальмується. $124 млн для посилення наших позицій на сході явно недостатньо. А тема обіцяного одного мільярда доларів допомоги навіть не обговорюється.
Експерт сумно констатував, що Україні поки що не вдалося досягти бажаного ефекту: виведення достатньої кількості військ противника зі східного фронту.
– У цій ситуації я б не став заявляти, що наша Курська наступальна операція суттєво вплинула на позицію Путіна,
– міркує Степан Гавриш.
Водночас він визнав, що Україні вдалося зламати загальновизнані «червоні лінії». Однак чергове включення до порядку денного ядерного чинника з боку РФ свідчить про готовність російської сторони максимально піднімати ставки, принаймні в дипломатичному протистоянні, – для тиску на США в українському порядку денному.
Ескалація перегонів ядерних озброєнь, за оцінкою експерта, є суттєвим інструментом впливу, зокрема й на перебіг російсько-української війни.
А от у тому, що Росія наважиться використати тактичну ядерну зброю проти України, Степан Гавриш сумнівається.
– Це не може статися без дозволу Китаю, який сьогодні контролює більше половини російської економіки, і спричинить до вкрай негативних наслідків для самого Пекіна, – підсумував експерт.
Одна справа, коли його ланцюгова собака РФ кусає його противника США, інша справа, коли сам розвиток подій стає непередбачуваним.
Олена Зеленіна. gromada.group