Полтавська облрада відхилила дешевшу пропозицію від телеканалу «ПіТіВі» щодо виготовлення роликів про полеглих захисників та уклала договір з іншим місцевим телеканалом — «ІРТ». Це друга закупівля на виготовлення відеороликів для «Книги Пошани». У роликах розповідатимуть короткі біографічні довідки про полеглих воїнів, які були родом з Полтавщини.
Фактично тендер підлаштували під телеканал, власником якого є депутат Полтавської обласної ради Сергій Бєлашов. Його канал «ІРТ» вдруге взяв участь у закупівлі. Перший аналогічний тендер відбувся торік на початку грудня: тоді на аукціон зайшов лише «ІРТ», бо в тендерну документацію додали вимогу, яка обмежувала конкуренцію — це наявність ліцензії на мовлення у полтавському регіоні. Отримавши цю ліцензію інший місцевий канал «ПіТіВі», взяв участь у новій оголошеній закупівлі та запропонував нижчу ціну й отримав відмову, бо працівники телеканалу не мають дипломів журналістів.
Аукціон відбувся 11 квітня: очікувана вартість закупівлі була 697 тис. грн. «ПіТіВі» запропонував знижку в майже 60 тис. грн, «ІРТ» зменшив вартість послуг на 11 тис. грн. Через 2 робочі дні Полтавська облрада відхилила тендерну пропозицію «ПіТіВі». У протоколі відхилення уповноважена особа Вікторія Сорочинська зазначила, що учасник зробив помилку у розрахунку загальної вартості послуг та не надав документи, які підтверджують кваліфікацію працівників як журналістів. Тобто облрада вимагала, щоб у журналістів телеканалу були дипломи за спеціальністю «Журналістика». У коментарі щодо такої вимоги представники «ПіТіВі» повідомили, що їх працівники є досвідченими журналістами та беруть участь у тренінгах задля вдосконалення своїх професійних навичок.
Після укладання договору з облрадою, телеканал «ІРТ» за 685 тис. грн має виготовити та протранслювати 1270 хв відео — це не менше двох сотень коротких роликів про військових. Ця закупівля є вдвічі дешевшою, аніж попереднє замовлення облради в «ІРТ» на виготовлення відеороликів для «Книги Пошани». Тоді телеканалу заплатили майже 1,5 млн грн, при цьому загальний хронометраж відео був на 50 хв меншим, ніж у новому дешевшому замовленні. Однак вартість виготовлення нових роликів могла б бути ще дешевшою щонайменше у два рази. Адже більша частина з 685 тис. грн піде на оплату трансляції роликів на телеканалі. Це підтверджує очікувана вартість тендера на виготовлення лише відеороликів, який місяць тому облрада скасувала, хоч на нього й зайшло троє учасників, які запропонували конкурентну вартість. Тендер скасували, щоб врахувати ціну трансляції на регіональному телеканалі. На «ПіТіВі» нам повідомили, що короткі відеоролики про полеглих військових належать до категорії соціально важливих матеріалів і зазвичай трансляція таких матеріалів на телеканалі є безплатною, так само як соціальні ролики від ДСНС та СБУ тощо.
Як і в попередній закупівлі, Полтавська облрада у тендерній документації не вказала конкретних вимог щодо візуального вигляду уніфікованих роликів, лише узагальнено зазначила, що це має бути титрування, музичний супровід, закадрове начитування, комп’ютерна графіка. Фактично вже виготовлені матеріали не є відеороликами, а аудіоматеріалами із графікою та професійним начитуванням короткої біографічної довідки полеглого захисника та його єдиною фотографією. Тобто у роликах відсутні архівні відео пов’язані із життям чи пам’яттю про захисника. Такі матеріали, які мали б бути повноцінними відеороликами, є результатом неякісного технічного завдання, яке прописує замовник для виконавця. Також замовляючи перші дві сотні роликів, за які платники податків заплатили майже 1,5 млн грн, облрада надала максимального короткий час телеканалу «ІРТ» для виконання замовлення — два тижні. Поспіх обласної ради був зумовлений завершенням бюджетного 2023 року. Нині ж відповідно проєкту нового договору, телеканал «ІРТ» зможе виготовляти 200 роликів до кінця цього року.
З 23 січня телеканал «ІРТ» почав публікувати перші ролики про захисників для «Книги Пам’яті». Перелік перших опублікованих відео можна подивитися тут.
Додано коментар замовника. Керівник пресслужби Полтавської облради Сергій Нагорний прокоментував інформацію щодо можливості безплатної трансляції відеороликів «Книги Пошани»: «Вплив на тендер немає жодна з осіб з Полтавської обласної ради. Якби «ПіТіВі» чи будь-яка інша компанія, телерадіокомпанія, вийшла на нас і сказала, що вона може або має бажання транслювати ці ролики «Книги Пошани» безоплатно, як соціальний проєкт, ми б ці ролики надали для трансляції, тут питань жодних немає. Але такого відповідного звернення я не отримував. Якби відхилений учасник з чимось не погоджувався, то він би міг подати скаргу в Антимонопольний комітет, якщо вважають відхилення неправомірним. Скаргу не подавали».
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»