Про це заявив Президент України за результатами другого саміту Україна – Північна Європа. Спільна заява другого саміту Україна – Північна Європа в м. Осло.
Європа має зберігати єдність і далі тиснути на Президента Росії, щоб він поважав Європу, міжнародне право та свободу всіх вільних народів. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський під час спілкування з представниками ЗМІ після звершення саміту Україна – Північна Європа в Осло.
Він зазначив, що суть вільного світу полягає в турботі про нашу спільноту, країни та інтереси людей.
«Ми захищаємо наш спосіб життя від зовсім іншої, протилежної системи – тієї, де важливі лише інтереси однієї ірраціональної людини, яка має всю повноту влади в Росії. Якщо він хоче, він починає війни, і сотні тисяч життів втрачаються через його марення. Ми повинні продовжувати тиснути на нього, щоб він зрозумів, що повинен поважати Європу, міжнародне право й нашу свободу – свободу всіх вільних народів», – сказав Глава держави.
Президент висловив подяку кожному лідеру й кожній країні Північної Європи за непохитну підтримку України в часи війни.
«Йонасе, Прем’єр-міністре, дуже дякую за лідерство Норвегії в підтримці України, зокрема в оборонній, фінансовій та політичній сферах, особливо за підтримку протиповітряної оборони. Нові системи протиповітряної оборони – це чудова новина для всіх нас, наших родин, наших дітей. Дуже дякуємо вам!» – зазначив Володимир Зеленський.
Він також подякував Президенту Фінляндії Саулі Нііністьо за 21-й пакет оборонної допомоги для українських воїнів і за подвоєння виробництва артилерійських боєприпасів у цій країні.
«Ця підтримка має вирішальне значення не лише для нашої свободи, а й для інших європейських країн, які мають спільний кордон із Росією та розуміють, яка загроза існує. Дякуємо вам!» – наголосив Глава Української держави.
Висловлюючи подяку Прем’єр-міністерці Данії Метте Фредеріксен, Президент України особливо відзначив патронат її країни над відновленням Миколаєва та області.
«Я вдячний за створення Фонду підтримки України та лідерство в авіаційній коаліції. І дякую за ще один величезний пакет допомоги», – зауважив Володимир Зеленський.
Прем’єр-міністерці Ісландії Катрін Якобсдоттір Глава держави висловив подяку за принципову позицію щодо притягнення Росії до відповідальності за агресію та за створення Реєстру збитків під час головування Ісландії в Раді Європи.
«Прем’єр-міністре Швеції, дякую за 14 пакетів оборонної допомоги. За Archer, ІRIS-T, потужні CV-90. Ми цінуємо вашу активну підтримку України на європейському інституційному рівні. І я вірю, що настане день, коли голос Швеції в Альянсі рішуче підтримуватиме наше членство в НАТО», – зазначив Володимир Зеленський.
«Дякуємо всім за вашу підтримку! Я впевнений, що, поки ми єдині й поки Європа дбає про єдність, Росія не зруйнує свободу наших народів», – додав Президент України.
Прем’єр-міністр Норвегії зауважив, що сьогодні країни Скандинавії дали потужні сигнали підтримки Україні, яка бореться за свою свободу.
«Ми прагнемо, щоб наша військова допомога сприяла обороні України, особливо зараз, коли падають ракети. І ми продовжуватимемо надавати цю сильну підтримку. Ми також підтримуємо вашу Формулу миру», – сказав Йонас Гар Стере.
Метте Фредеріксен наголосила, що Данія співпрацює з державами-партнерами заради довгострокової підтримки України.
Вона зазначила, що її країна планує надати Україні фінансову підтримку, а також літаки F-16.
Прем’єр-міністр Швеції зазначив, що його уряд планує погодити надання Україні зимового пакета для цивільного сектора. Ульф Крістерссон також наголосив на підтримці членства України у Європейському Союзі.
Президент Фінляндії Саулі Нііністьо акцентував, що його країна готує новий пакет оборонної допомоги Україні. Крім того, за його словами, Фінляндія вдвічі збільшує показники промислового виробництва озброєння.
«Часи змінилися. Ми вже не у Європі, яка завжди живе в мирі й безпеці. Коли обставини змінюються, нам треба вчитись пристосовуватися та змінювати своє мислення», – зауважив Саулі Нііністьо.
Прем’єр-міністр Катрін Якобсдоттір зазначила, що Ісландія надає переважно гуманітарну, економічну та політичну підтримку Україні, і ця допомога триватиме.
За її словами, нині запланована допомога Україні на 2024-й та довгострокова підтримка на наступні роки. Також Ісландія бере участь у роботі з притягнення Росії до відповідальності та підтримує євроатлантичні прагнення України.
Спільна заява другого саміту Україна – Північна Європа в м. Осло
На другому саміті Україна – Північна Європа в м. Осло 13 грудня 2023 року прем’єр-міністри Данії, Ісландії, Норвегії та Швеції й президенти України та Фінляндії зробили таку заяву:
13 грудня 2023 року
I. Ми, лідери країн Північної Європи, підтверджуємо нашу непохитну підтримку України. Ми висловлюємо нашу глибоку повагу та визнання стійкості й духу українського народу, солдатів та керівництва. Україна, яка протистоїть російській агресії протягом майже десяти років, включно з понад 650 днями повномасштабної війни, продовжує демонструвати надзвичайну рішучість у реалізації свого невід’ємного права на самооборону.
Визнаючи, що опір України є також боротьбою за нашу спільну безпеку та фундаментальні принципи міжнародного права, країни Північної Європи надали Україні значну військову, цивільну та гуманітарну допомогу. З моменту незаконного повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року загальний обсяг допомоги від країн Північної Європи становить близько 11 мільярдів євро. Країни Північної Європи продовжуватимуть надавати вагому військову, економічну та гуманітарну допомогу Україні як індивідуально, так і колективно, а також у межах міжнародних форматів і платформ. Країни Північної Європи будуть підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.
II. Ми найрішучішим чином засуджуємо незаконну агресивну війну Росії проти України. Ми твердо стоїмо разом із нашими союзниками й партнерами у відповідь на війну Росії. Росія повинна припинити свою агресію й негайно та беззастережно вивести свої війська з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Країни Північної Європи залишаються відданими посиленню міжнародного тиску з метою протистояння спроможності Росії продовжувати свою незаконну війну, зокрема за допомогою санкцій. Ми продовжимо співпрацювати з міжнародними партнерами для протидії обходу санкцій.
III. Від початку повномасштабного вторгнення Росії країни Північної Європи надали Україні вагому й надійну військову допомогу, зокрема системи протиповітряної оборони, артилерійські системи й боєприпаси, основні бойові танки Leopard, бойові броньовані машини, засоби польової медичної допомоги та обладнання для розмінування. Крім того, ми підтримуємо інтенсивну підготовку українських Збройних Сил. Країни Північної Європи продовжать надавати військову допомогу Україні в межах Контактної групи з питань оборони України на чолі зі США. Країни Північної Європи активно вивчатимуть сфери надання додаткової підтримки, включно з, але не обмежуючись безпекою в морі, протиповітряною обороною та військово-повітряними силами, зокрема бойовою авіацією. Ми приділятимемо особливу увагу перспективам співпраці країн Північної Європи у розбудові потенціалу оборонного сектора в межах Комплексного пакета допомоги НАТО Україні. Країни Північної Європи та Україна також працюватимуть над поглибленням оборонно-промислової співпраці.
IV. Країни Північної Європи забезпечують довгострокову підтримку України. Ми об’єднані у зміцненні стійкості України та її здатності захищати себе й залишаємося готовими підтримувати Україну сьогодні, завтра й протягом наступних років.
Країни Північної Європи підтверджують свою підтримку Спільної декларації лідерів «Групи семи» про підтримку України від 12 липня 2023 року та погоджуються розпочати двосторонні переговори з Україною щодо безпекових зобов’язань, які будуть формалізовані в тісній координації із союзниками та партнерами країн «Групи семи».
V. Ми обурені численними повідомленнями, зокрема від Незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України, які містять докази того, що російська влада вчинила та продовжує вчиняти невибіркові напади на цивільне населення та об’єкти критичної інфраструктури, а також воєнні злочини, такі як катування, умисні вбивства, зґвалтування та інші види сексуального насильства, депортація дітей. Ми закликаємо Росію поважати міжнародне право, зокрема міжнародне гуманітарне право, і на тимчасово окупованій території, а також до негайного звільнення та безпечного повернення в Україну всіх інтернованих, примусово переміщених і незаконно депортованих цивільних осіб, зокрема дітей. Країни Північної Європи сприятимуть протидії пропаганді, дезінформації та деструктивному інформаційному впливу Російської Федерації.
VI. Необхідно забезпечити відповідальність. Усі відповідальні за порушення міжнародного гуманітарного права, а також за порушення та зловживання правами людини мають бути притягнуті до відповідальності. Ми вітаємо міжнародні зусилля, спрямовані на забезпечення відповідальності, і підтверджуємо свою підтримку розслідувань прокурора Міжнародного кримінального суду, а також заохочуємо до подальших зусиль, спрямованих на притягнення російського керівництва до відповідальності за злочин агресії проти України. У цьому зв’язку ми також вітаємо роботу міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України, як крок до створення міжнародного механізму компенсації жертвам російської агресії.
VII. Країни Північної Європи є рішучими прихильниками ініціативи Президента Зеленського щодо всеосяжного, справедливого та сталого миру. Українська формула миру, заснована на повазі до суверенітету й територіальної цілісності України відповідно до Статуту ООН, спрямована на досягнення цієї мети. Країни Північної Європи беруть активну участь на всіх наявних рівнях співпраці з Україною, включно зі співголовуванням, у реалізації десяти пунктів Формули миру в тісній співпраці з країнами з інших регіонів світу. Країни Північної Європи продовжуватимуть нарощувати зусилля для забезпечення якомога ширшого міжрегіонального залучення до процесу імплементації Формули миру, включно з участю в інавгураційному Глобальному саміті миру.
Ми вражені, що після багатьох років захисту від російської агресії Україні вдається зберігати фокус на глобальних наслідках російської війни. Росія продовжує свій цинічний підхід до глобальної продовольчої безпеки в одній із головних житниць світу, зокрема, атакуючи українські порти та загрожуючи вільній торгівлі в Чорному морі. Це має наслідки як в Україні, так і в усьому світі. Україна докладає невпинних зусиль для подолання проблем глобальної продовольчої безпеки, зокрема через гуманітарну ініціативу «Зерно з України». Це заслуговує на нашу повну та постійну підтримку. Ми вітаємо наполегливі зусилля України, спрямовані на забезпечення безпечного альтернативного морського коридору Чорним морем і, таким чином, на суттєвий внесок у глобальну продовольчу безпеку. Ми рішуче підтримуватимемо зусилля України з відновлення її можливостей як морської держави.
VIII. Майбутнє України та її народу – в євроатлантичній родині. Як ми наголосили у Спільній заяві саміту Україна – Північна Європа в м. Гельсінкі, країни Північної Європи продовжуватимуть підтримувати Україну на її шляху до майбутнього членства в НАТО. Україна має право самостійно обирати власні заходи безпеки. Вже до набуття членства безпека України має велике значення для Альянсу, про що свідчить наша посилена політична й практична співпраця.
IX. Країни Північної Європи схвалюють чітку відданість України реформам, навіть в умовах, коли країна захищається від російської агресії. Україна робить значні кроки в боротьбі з корупцією, у сфері децентралізації та створенні відкритої й прозорої економіки, що є важливими кроками на шляху до процвітаючої та відновленої України. Значна частина цивільної допомоги країн Північної Європи надається через надійних міжнародних партнерів, таких як Світовий банк, ЄБРР та система ООН. Ми високо оцінюємо роботу цих організацій, зокрема їхню увагу до питань сталого розвитку, прозорості, належного врядування та боротьби з корупцією. Країни Північної Європи – члени ЄС підтверджують свою підтримку відкриття переговорів з Україною про вступ до ЄС та у цьому зв’язку з нетерпінням чекають на засідання Європейської ради 14–15 грудня 2023 року. Разом із ЄС та міжнародними партнерами країни Північної Європи продовжуватимуть координувати та узгоджувати свою підтримку поточних зусиль України з упровадження реформ та підтримувати Україну на її європейському шляху.