ВПЛИВ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ НА ЖИТТЯ УКРАЇНЦІВ
СТАТУС ПЕРЕБУВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Серед тих, хто переїхав за кордон, більше половини (59%) мають намір повернутися до України за першої можливості. При цьому 10% декларують, що поїхали з країни назавжди. Якщо говорити про статус за кордоном, то більшість (46%) перебувають там під тимчасовим захистом.
ЕМОЦІЇ, ЯКІ ПЕРЕВАЖАЮТЬ У НАСТРОЇ
ВІДЧУТТЯ СТРЕСУ ТА ЙОГО ПРИЧИНИ
Переважна більшість опитаних (82%) відчували стрес за останні декілька тижнів. Нервування та стрес переважно повя’зані з війною на території України: 77% респондентів зазначили, що причиною є повномасштабна війна, 56% – загроза подальшої ескалації війни, 40% – бойові дії поруч з місцем проживання. Близько третини (36%) нервують через фінансові складнощі.
ВІДЧУТТЯ СТРЕСУ
Серед тих, хто виїхав за кордон, дещо менша доля тих, хто відчував стрес за останні декілька тижнів у порівнянні з вибіркою в цілому.
ПРИЧИНИ СТРЕСУ
Ті, хто залишилися вдома дещо більше стурбовані повномасштабною війною (81% опитаних цієї групи), порівняно з даними в цілому. Ті, хто переїхали в межах України, частіше називали такі причини стресу як: бойові дії поруч з місцем проживання (47% vs 40% серед усіх респондентів), безробіття (26% vs 22%) та втрата майна (17% vs 10%)
СИМПТОМИ СТРЕСУ
Серед опитаних, найбільш поширеними симптомами стресу є тривожний сон (63%), безсоння (45%), сильні перепади настрою (40%) та посилене серцебиття (37%). Серед тих, хто залишився вдома, більша доля тих, хто фіксує у себе підвищення артеріального тиску (у порівнянні з даними в цілому). Ті, хто переїхав за кордон, дещо рідше декларують проблеми зі сном.
СУБ’ЄКТИВНА ОЦІНКА СТАНУ ЗДОРОВ’Я
В структурі опитаних переважна більшість (54%) мають деякі проблеми зі здоров’ям, близько третини (31%) не мають проблем зі здоров’ям, 15% мають багато проблем. Серед тих, хто виїхав за кордон, доля «здорових» за суб’єктивною оцінкою вища: 39% декларують, що не мають проблем зі здоров’ям.
ВТРАТИ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ
Найчастіше опитані вказували про втрату роботи та доходу за час повномасштабної війни (значуще частіше це називали ті, хто переїхали в межах України, а рідше – ті, хто залишилися). Не зазнали втрат 23% респондентів.
ПРАЦЕВЛАШТОВАНІСТЬ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ В УКРАЇНІ
Більшість опитаних (44%) наразі не працевлаштована. Таких значно більше серед тих, хто виїхали за кордон – 58%, і менше серед тих, хто залишилися вдома – 32%. Основною причиною безробіття (43%) є втрата роботи через початок повномасштабної війни. Ця причина є домінуючою серед внутрішньо переміщених осіб – 57%.
ЗАРОБІТНА ПЛАТА ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ
Переважна більшість (71%) працевлаштованих респондентів наразі отримують меншу заробітну плату, порівнюючи з довоєнним періодом (42%), або не отримують її взагалі (29%). Цей відсоток вище серед внутрішньо переміщених осіб – 77%.
СПОЖИВАННЯ НОВИН
ДЖЕРЕЛА СПОЖИВАННЯ НОВИН ПРО УКРАЇНУ
Найбільш популярними джерелами споживання новин про Україну серед усіх цільових груп є соціальні мережі та інтернет-сайти. Респонденти, що залишилися вдома, частіше шукають новини на загальнонаціональному та регіональному телебаченні, а також на радіо.
ПЕРЕГЛЯД НОВИН: ТЕЛЕКАНАЛИ
Найбільш популярними телеканалами для перегляду новин є 1+1 та ICTV. Респонденти, що виїхали за кордон, рідше переглядають новини за допомогою національних каналів, таких як 1+1, ICTV, СТБ та 24 канал. Вони частіше переглядають телеканап Уніан, він входить у ТОП-6 серед цієї цільової аудиторії.
СПОЖИВАННЯ НОВИН: СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ТА МЕСЕДЖЕРИ
Новини респонденти переважно споживають через Telegram та Facebook. Telegram є більш популярним джерелом серед тих, хто переїхали в межах України та виїхали за кордон. Про споживання через Facebook частіше вказують респонденти, що залишилися вдома, через Instagram – ті, що виїхали за кордон.
ТЕЛЕМАРАФОН: ЗНАННЯ ТА ПЕРЕГЛЯД
88% опитаних знають про спільний телемарафон українських каналів. Таких більше серед тих, що залишилися вдома (94%) та менше серед тих, хто виїхали за кордон (76%). Половина з тих, хто знають про телемарафон переглядають його декілька разів на тиждень і частіше. Більш активний перегляд спостерігається серед тих, хто залишився вдома.
ТЕЛЕМАРАФОН: НА ЯКИХ КАНАЛАХ ПЕРЕГЛЯДАЮТЬ
Найчастіше для перегляду телемарафону мешканці міст з населенням 50к+ обирають канал 1+1 (46%).
ТЕЛЕМАРАФОН: ДОВІРА
Переважна більшість респондентів (76%) довіряють телемарафону як джерелу новин. Значно менший рівень довіри декларують ті, хто виїхали за кордон.
СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ: СПОЖИВАННЯ НОВИН
68% респондентів споживають новини Суспільного мовлення, 22% роблять це щодня. Менше споживання зафіксовано серед тих, хто виїхали за кордон: 37% не споживають новини Суспільного мовлення взагалі, порівнюючи з 32% серед усієї вибірки.
СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ: ДЖЕРЕЛА СПОЖИВАННЯ НОВИН
Основними джерелами споживання новин Суспільного мовлення є соціальні мережі (51%) та телебачення (41%). Респонденти, що залишилися вдома переважно роблять це за допомогою телебачення (57%). Також вони частіше використовують радіо (17%, порівнюючи з 13% серед усіх респондентів). Респонденти, що виїхали за кордон, надають перевагу споживання через інтернет-сайт (43%, порівнюючи з 34% серед усієї вибірки) над телебаченням (34% vs 49%).
СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ: ДОВІРА
Новини Суспільного мовлення мають високий рівень довіри серед їхніх споживачів у всіх цільових аудиторіях.
Метод збору інформації: самозаповнення анкет у мобільному додатку.
Цільова група дослідження: чоловіки та жінки 18 років та старше, які проживають у містах з населенням 50к+ та менше (частка 50К- до 20% від вибірки загалом). ЦА1 – залишилися на постійному місці проживання після початку повномасштабної війни, ЦА2 – переїхали в межах України, ЦА3 – виїхали за кордон.
Кількість результативних інтерв’ю: 2500 (2110 – 50К+, 390 – 50К-). ЦА1 – 1000 (742 – 50К+, 258 – 50К-); ЦА2 – 1000 (912 – 50К+, 88 – 50К-); ЦА3 – 500 (456 – 50К+, 44 – 50К-).
Період опитування: 23 – 25 квітня 2022 року.